Wielkość docelowa:
Drzewo iglaste charakteryzujące się szybkim tempem wzrostu w pierwszych 15 latach życia. W dobrych warunkach dorasta do 30 m wysokości i kilkunastu metrów szerokości.
Zastosowanie:
Nazwa sosny czarnej pochodzi od koloru kory, która ma głębokie bruzdy w odcieniu czarno-szarym zwłaszcza u dojrzałych drzew. Dobrze sprawdza się jako element kompozycji, nierzadko bywa formowana na kształt bonsai. Doskonale nadaje się do sadzenia w parkach i na terenach komercyjnych, ponieważ jest najbardziej odporną na zanieczyszczenia odmianą sosny.
Inne nazwy i pochodzenie:
Sosna czarna znana jest także pod nazwą sosna austriacka (Pinus nigra nigra lub Pinus austriaca). Angielska nazwa to Austrian Pine oraz Black Pine. Rośnie w górach Europy Środkowej, Południowej i w Azji Mniejszej.
Cechy ozdobne:
Sosna czarna początkowo rośnie szeroko-stożkowo, później tworzy szerokie parasolowate korony. Roślina wabiąca ptaki. Igły rosną po dwie w pęczku, mają 8 – 15 cm długości. Są sztywne, grube, ostro zakończone o ciemnozielonym kolorze. Szyszki mają kształt jajowaty, wielkość 5 – 8 (12) cm, otwierają się w trzecim roku.
Uprawa:
Preferuje stanowisko słoneczne, znosi też zacienienie. Dobrze radzi sobie na różnych typach gleby. Rośnie nawet na suchej, wapiennej glebie jak i na piaszczystych wydmach. Sosna czarna znosi suszę, silny wiatr, zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Roślina mrozoodporna.
Informacje handlowe:
Roślina sprzedawana w formie kolumnowej w odmianach 'Pyramidalis’ lub 'Fastigiata’ Jeśli interesuje Cię konkretna odmiana sprecyzuj w zamówieniu w uwagach lub napisz do nas.