Wielkość docelowa:
Drzewo liściaste charakteryzuje się początkowo wolnym tempem wzrostu. W dobrych warunkach dorasta do 18-20 m wysokości i 10-15 m szerokości.
Zastosowanie:
Długowieczne drzewo o charakterze ozdobnym jak i użytecznym. Istnieją osobniki ponad 1000 letnie. Lipa była doceniana już w starożytności, a przez Słowian uważana za drzewo święte. Kwiatostany mają zastosowanie lecznicze w zielarstwie. Dobrze sprawdza się sadzona w szpalerach, jako formowany żywopłot, a także ochrona przed wiatrem. Polecana do sadzenia przy ulicach, w alejach, pasach zieleni, dużych ogrodach, parkach, na placach, na terenach komercyjnych, wiejskich oraz obszarach ekologicznych.
Inne nazwy i pochodzenie:
Angielska nazwa to small-leaved linden, european linden. Gatunek rodzimy.
Cechy ozdobne:
Duże drzewo o ładnym, regularnym pokroju, szeroko jajowatej koronie, nisko osadzonej na pniu. Lipa jest rośliną miododajną, a miód lipowy ma wartość leczniczą. Wabi pszczoły i ptaki. Liście są drobne, sercowate, niebiesko-zielone a od spodu jasnozielone. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Kwitnie zwykle w czerwcu do lipca. Kwiaty są kremowo-żółte, w formie baldachów, intensywnie pachną. Owoce niepozorne, szarozielone, pestkowce ze skrzydełkiem.
Uprawa:
Dobrze rośnie w słońcu i półcieniu. Roślina tolerancyjna względem warunków siedliskowych, dobrze radzi sobie na różnych typach gleby. Znosi suszę, zanieczyszczenie powietrza i wysokie temperatury. Jest wrażliwa na zasolenie. Odporna na wiatr. Roślina mrozoodporna.
Informacje handlowe:
Roślina sprzedawana w formie naturalnej, piennej lub wielopniowej.