Scroll Top

Sadzenie i pielęgnacja roślin.

OPIEKA NAD ROŚLINĄ OCZEKUJĄCĄ NA POSADZENIE

Pamiętaj, że roślina to istota żywa, która przyjechała do Ciebie zszokowania, zestresowana, wyrwana brutalnie ze znanego sobie środowiska i teraz wymaga wyjątkowego poziomu troski z Twojej strony. Potraktuj ją proszę jak wyczekiwanego gościa i zapewnij stosowne wygody.

Podstawową potrzebą roślin jest nawadnianie. Podlewaj odpowiednią ilością wody (zwykle wiadrami i w lecie nawet codziennie).

PORADY DOTYCZĄCE SADZENIA

Przygotuj miejsce sadzenia, usuwając trawnik i chwasty (razem z korzeniami) w promieniu 1.5 lub 2x szerszym niż szerokość rośliny. Pamiętaj, aby w wybranym miejscu ilość słońca odpowiadała wymaganiom świetlnym rośliny.

Wykop otwór na głębokość równą wysokości bryły korzeniowej rośliny i o wymiarze 2x szerszym.

UWAGA – w przypadku sadzenia bardzo dużych drzew lub w trudnych warunkach, na tym etapie należy przewidzieć takie opcje jak system nawadniająco napowietrzający lub zakotwienie bryły korzeniowej w gruncie rodzimym. Skorzystaj z pomocy dobrej, lokalnej firmy ogrodniczej.

Umieść drzewo w środku otworu, aby nasada pnia była mniej więcej na wysokości terenu wokół. Jeśli masz nieprzepuszczalny grunt (np. gliniasty, ilasty) – nasadę pnia umieść nieco ponad teren wokół, jeśli masz przepuszczalny grunt (np. piaszczysty, kamienisty) – posadź nieco poniżej gruntu w okolicy.

Zmieszaj ziemię z wykopu z torfem lub kompostem w proporcji 50% – 50%. Zasyp wolną przestrzeń w otworze, ugniataj ziemię warstwowo.

Podlej obficie aby nasączyć bryłę korzeniową i pomóc ziemi, którą zasypaliśmy dołek, dokładne wypełnienie przestrzeni w otworze i uleżenie się, lepszą stabilizację bryły korzeniowej. Łącznie podlej roślinę przynajmniej taką objętością wody jaką ma jej bryła korzeniowa. To bardzo ważne.

Ustabilizuj roślinę aby zabezpieczyć ją przed podmuchami wiatru. Podmuchy poruszają rośliną i zrywają młode i małe korzonki, co osłabia roślinę i wydłuża czas przyjęcia się w Twoim ogrodzie. Najpopularniejsze metody stabilizacji to palikowanie i odciągi.

PORADY DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI

Znajdź szczegółowe informacje na temat wymagań i preferencji swojej rośliny i staraj się jej dogodzić.

Podlewaj dobrze i regularnie. W sposób odpowiedni dla rośliny i rodzaju gleby u Ciebie. Zatroszcz się o to przez pierwsze kilka miesięcy, przez pierwszy rok, pierwsze dwa – trzy lata. W przyszłości roślina powinna już radzić sobie sama, jednak zawsze miej na nią oko w suchych i gorących okresach (maj – sierpień). UWAŻAJ – nie przelej, szczególnie jeśli masz nieprzepuszczalny grunt (np. gliniasty, ilasty) – niektóre rośliny wyjątkowo źle to znoszą.

Utrzymuj wokół pnia teren wolny od chwastów i trawy przez pierwszych kilka lat. Potem roślina urośnie i sama będzie rzucać cień ograniczając wzrost konkurencji. Polecamy usuwanie mechaniczne oraz ściółkowanie grubą warstwą mulczu naturalnego lub kory sosnowej.

Nie przycinaj, jeśli chcesz wyciągnąć z rośliny jej naturalne piękno. Roślina jest już przycięta i będzie rozwijać się prawidłowo. Szczególnie nigdy nie ucinaj czubka, ponieważ roślina może już na zawsze utracić swój charakterystyczny pokrój. Wiosną usuwaj tylko gałęzie suche, połamane i rosnące w wyraźnie niepożądanym kierunku.