
Wiśnia japońska na pniu to wyjątkowa roślina, w Japonii znana jako sakura. Jest to odmiana szczepiona na pniu, wyróżniająca się charakterystycznym kształtem oraz koroną przepełnioną różowymi lub białymi kwiatami. Roślinę można zaliczyć do najpiękniejszych na świecie. Jest to idealny wybór dla każdego, kto chce wprowadzić do ogrodu orientalny klimat. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tytułowej rośliny?
Wiśnia japońska — symbol wiosennego piękna
Wiśnia japońska (łac. Prunus serrulata), jest symbolem ulotnego piękna i wiosennego odrodzenia. Jej delikatne, różowe lub białe kwiaty pojawiają się wczesną wiosną. Liście są zielone latem, jesienią przyjmują barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną. W zależności od odmiany, drzewo osiąga wysokość od 1,5 do 3 metrów.
Wiśnia japońska na pniu – popularne odmiany
Najpopularniejsze odmiany wiśni japońskiej na pniu to Kiku Shidare Sakura i Kanzan.
- Kiku Shidare Sakura przybiera formę małego drzewa o strukturze płaczącej lub parasolowatej, co zawdzięcza zwisającym gałęziom. Omawiana odmiana drzewa wyróżnia się jasnoróżowymi, pełnymi i zebranymi w pęczki kwiatami. Kiku Shidare Sakura uzyskuje około 1,5-2,5 metra wysokości – to cecha, która sprawia, że drzewko jest dobrym wyborem do mniejszych ogrodów.
- Z kolei odmiana Kanzan, ma formę odwróconego stożka, a piękne, różowe kwiaty zwisają na szypułkach. Roślina osiąga nawet 5 metrów wysokości, jest odporna na suszę i mróz.
Wiosenne kwitnienie to z pewnością największa zaleta omawianych, trzeba jednak podkreślić, że wiśnie japońskie to zdobią ogrody, tarasy, alejki przez cały rok.
Jak dbać o wiśnię japońską?
Wiśnia japońska nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Na uwadze warto jednak mieć kilka kwestii.
- Sakurę najlepiej sadzić w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru – takie rozwiązanie sprawia, że można dłużej podziwiać urok delikatnych kwiatów.
- Drzewo wymaga ziemi przepuszczalnej, zasobnej w składniki odżywcze i o neutralnym PH.
- Warto pamiętać, że sakura nie toleruje ziem gliniastych i ciężkich.
- Duże znaczenie ma także odpowiednie nawilżenie gleby – wiśnię japońską należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresach suszy.
- Utrzymanie estetycznego kształtu korony wymaga regularnego przycinania, dlatego nie zapominaj o usuwaniu martwych lub uszkodzonych pędów.
Wiśnia japońską na pniu – wyjątkowa ozdoba różnych przestrzeni
Wiśnia japońska na pniu to doskonały soliter, czyli centralna ozdoba ogrodu i innych przestrzeni zewnętrznych. Roślina doskonale prezentuje się także przy alejkach, w nasadzeniach grupowych czy na tarasach.
Warto też podkreślić, że wiśnia będzie dobrym wyborem w przypadku ogrodów i tarasów zaaranżowanych w różnym stylu. W ogrodach japońskich podkreśli oryginalny charakter aranżacji, w ogrodach klasycznych czy romantycznych, stworzy bajkowy nastrój.
Roślina, którą szczególnie upodobali sobie Japończycy
Na koniec jeszcze wspomnimy, że Prunus serrulata to roślina, która zajmuje ważne miejsce w kulturze japońskiej. Drzewo jest symbolem nadchodzącej wiosny – kwitnie właśnie wczesną wiosną, a widok delikatnych kwiatów w odcieniach bieli i różu jest jednym z najbardziej pożądanych widoków w tym kraju. Co więcej, znane w Japonii święto – Hanami, to Święto Kwitnącej Wiśni. Hanami w dosłownym tłumaczeniu oznacza oglądanie kwiatów.
Roślina, choć w Japonii ma szczególne znaczenie, podziwiana jest w różnych zakątkach świata.