Scroll Top
bluszcz-pospolity-czyli-hedera-helix-poznaj-zalety-i-wlasciwosci

Wyjątkowa roślina do ogrodu? Bluszcz pospolity, czyli Hedera helix, będzie idealnym wyborem. Tytułowe pnącze przyciąga uwagę przez cały rok, tworzy piękne, zielone ściany i okrywające ziemię dywany. Wszystko to sprawia, że od lat nie traci na popularności. A czym dokładnie jest bluszcz pospolity? Jakie ma zalety? 

Bluszcz pospolity – co to?

Bluszcz pospolity, inaczej Hedera helix, należy do rodziny araliowatych. To wiecznie zielone pnącze, które może osiągnąć wysokość 20. metrów. Liście są niewielkie, klapowane, ciemnozielone, z wyraźnym, jasnym unerwieniem. 

Roślina kwitnie między wrześniem a grudniem – rodzi miododajne, białe i żółte kwiaty. W maju i kwietniu pojawiają się natomiast ciemne jagody, są to jednak owoce trujące dla ludzi.

Jest to roślina długo żyjąca – niektóre ze źródeł podają, że może żyć nawet kilkaset lat! Bluszcz jest też mrozoodporny, dzięki czemu doskonale prezentuje się bez względu na porę roku. A jak szybko rośnie omawiane pnącze? Przy założeniu, że ma zapewnione optymalne warunki, obejmujące pielęgnację, rodzaj gleby, nasłonecznienie, nawet 90 cm rocznie. 

Nie chcesz czekać tak długo? Marzysz o pięknej zieleni już teraz? Mamy rozwiązanie! Polecamy gotowe, porośnięte bluszczem ekrany. Wymiary ekranu wynoszą 120 x 180 cm, sprawdzają się w roli ogrodzenia, umożliwiają oddzielenie stref ogrodowych, zacienienie zielonej przestrzeni czy stworzenie osłony placu gospodarczego.

Inne gatunki: bluszcz kanaryjski, bluszcz kolchidzki, bluszcz neapolitański

Choć Hedera helix cieszy się dużą popularnością, nie jest jedynym gatunkiem bluszczu. Wyróżniamy także inne odmiany, są to między innymi: 

  • Hedera canariensis, czyli bluszcz kanaryjski – ma duże liście o intensywnie zielonym odcieniu i wyraźnym unerwieniu. Jest to odmiana bardziej wrażliwa na mróz, zwykle hodowana w doniczkach. 
  • Hedera colchica, czyli bluszcz kolchidzki – w porównaniu do bluszczu pospolitego, jest mniej odporny na mróz. Wyróżnia się błyszczącymi, grubymi liśćmi, których długość wynosi około 20 cm.
  • Hedera nepalensis, czyli to bluszcz neapolitański – jest ciepłolubny, hodowany głównie w donicach. Ma zimozielone, błyszczące liście. 

Bluszcz pospolity – ozdoba każdego ogrodu

Bluszcz pospolity jest częstym wyborem do większych i niewielkich ogrodów oraz do innych, zielonych przestrzeni. Doskonale prezentuje się na siatce lub innym ogrodzeniu, balkonie czy balustradzie. Stanowi ozdobę pergoli, altan, tarasu bądź filarów. 

Bluszcz pięknie komponuje się z różami, paprociami, lawendą, barwinkiem i innymi roślinami. Jest ozdobą ogrodów nowoczesnych, romantycznych, rustykalnych, naturalistycznych itp. 

Hedera helix – jakie ma właściwości?

Jakie właściwości ma omawiana dziś roślina? 

  • Dzięki korzeniom czepnym, wspina się po murach, pniach drzew, pergolach. Tworzy wyjątkowe, naturalne, zielone ściany. 
  • Bluszcz porastający ogrodzenie czy balustradę nie tylko pięknie się prezentuje, ale też zwiększa prywatność. 
  • Pnącze, rozrastając się po ziemi, tłumi chwasty i chroni glebę przed erozją.
  • Niewiele osób wie, że bluszcz pochłania toksyny (np. benzen, formaldehyd).
  • Jest to roślina miododajna, kwitnie jesienią, a więc w czasie, w którym większość roślin już przekwitła, dostarcza więc cennego pokarmu pszczołom i owadom.

Czego nie lubi bluszcz pospolity?

Jakie środowisko preferuje bluszcz pospolity, a czego nie lubi? Zalecane są obszary zacienione i półcieniste, silne nasłonecznienie jest natomiast odradzane. Jeśli chodzi o rodzaj gleby, roślina nie jest wymagająca, nie lubi jednak gleby suchej. Dobrym wyborem będzie zarówno gleba zasadowa, jak i kwaśna. 

Podsumowanie 

Bluszcz pospolity to wyjątkowa roślina, która tworzy naturalne, zielone ściany i dywany, doskonale prezentująca się w ogrodach i innych przestrzeniach. Co więcej, bluszcz nie jest wymagający w pielęgnacji, jest długowieczny i pięknie wygląda bez względu na porę roku. Ma zielone, klapowane liście, rodzi owoce oraz białe i żółte kwiaty.